BUCKINGHAMSHIRE MEDALLISTS

Buckinghamshire Medallists at the English Schools Track & Field

2018 BIRMINGHAM

Temi Ojora Inter Girls High Jump GOLD

Lara Moffat Junior Girls Hammer SILVER

Tim Penley Junior Boys Pole Vault BRONZE


2017 BIRMINGHAM

Alf Yabsley  Senior Boys 2,000 GOLD

Kirsten Stilwell Junior Girls  1,500m GOLD

Temi Ojora Inter Girls High Jump GOLD

Ebony Carr Senior Girl 100m SILVER

Jack Meijer Inter Boys 3,000m BRONZE

Alfred Mawdsley Discus BRONZE


2016 GATESHEAD

Alfred Mawdsley Inter Boys SILVER Discus

Anna Croft Inter Girls BRONZE 300m Hurdles

Alfred Yabsley Inter Boys BRONZE 1,500m SC

Archie Goodliff Junior Boys BRONZE Javelin


2015 GATESHEAD

Jessica Hunter Senior Girls 100m Hurdles GOLD

Alfred MawdsleyJunior Boys Discus SILVER

Laura Zialor Senior Girl Triple Jump SILVER

James McCarthy Senior Boys 1,500m SILVER

Ebony Carr Inter Girl 100m BRONZE

Isaac Hay Junior Boys Javelin BRONZE


2014 BIRMINGHAM

Ben Harris Junior Boy Triple Jump GOLD

Jessica Hunter Senior Girls 100m Hurdles SILVER


2013 BIRMINGHAM

Kayleigh Preswell Senior Girls Hammer SILVER

Laeken Impey Inter Girls Hammer BRONZE


2012 GATESHEAD

Rachel Osei-Tutu Inter Girls 300m SILVER

Patrick Taylor Inter Boys 800m SILVER

James McCarthy Inter Boys 800m BRONZE

Maryse Haynes Senior Girls 1,500m SC BRONZE


2011 GATESHEAD

Pippa Woolven Senior Girls  1,500m SC GOLD

Harry Sutherland Junior Boys Shot SILVER

Jonathan Pownall Junior Boys Javelin SILVER

Kayleigh Presswell Inter Girls Hammer BRONZE


2010 BIRMINGHAM

Pippa Woolven Senior Girls 1,500m SC GOLD

Morgan Lake Junior Girls Long Jump GOLD

Lewis Barnes Junior Boys Shot GOLD

Zac Randall Senior Boys 800m SILVER

Patch Taylor Junior Boys 1,500m BRONZE

Jordan Hadley Junior Boys 80m Hurdles BRONZE


2009 SHEFFIELD

Sam Taylor-Outridge Inter Boys Javelin GOLD

Leah Barrow Inter Girls 300m SILVER

Clarice Underwood Senior Girls 100m SILVER

Joel Williams Inter Boys 100m BRONZE

Sam Ridgway Senior Boys Hammer BRONZE


2008 GATESHEAD

Clarice Underwood Inter Girls 100m GOLD

Melanie Wood Junior Girls 800m SILVER

Inter Girls 4 x 100m Relay SILVER

 Clarice Underwood, Leah Barrow, Cat Hall-Jones, Chloe Mays

Inter Boys 4 x 100m Relay SILVER Tom Evans, Joel Williams, Adam Medcraft, Adam Smith

Chevaughan Sherman Junior Boys 100m BRONZE

Sadie Watts Senior Girls Javelin BRONZE


2007 BIRMINGHAM

Ben Gregory Inter Boys Pole Vault GOLD

Alan McKie Senior Boys High Jump GOLD

Clarice Underwood Inter Girls 100m BRONZE


2006 GATESHEAD

Clarice Underwood Junior Girls 100m GOLD

Chris Clarke Inter Boys 400m GOLD

Dan Pembroke Inter Boys Javelin GOLD

Alan Mckie Senior Boys High Jump GOLD

Cameron Lake Inter Boys High Jump SILVER

Lucy Hodgins Senior Girls High Jump BRONZE

Neil Cottrell Senior Boys Pole Vault BRONZE


2005 Gateshead

Chris Clarke Inter Boys 400m GOLD

Craig Pickering Senior Boys 100m GOLD

Habee Folami Inter Girls 100m SILVER

Jack Wallace Junior Boys 400m BRONZE


2004 Gateshead

Chris Clarke Junior Boys 200m GOLD

Bryony Gibbens Inter Girls  Pole Vault GOLD

Nicole McDermott Senior Girls  100m GOLD

Marika Reed Senior girls 400m Hurdles GOLD 

Rachel Gibbens Senior Girls Pole Vault GOLD

Cameron Lake Junior Boys High Jump SILVER

Stephanie Wilson Senior Girls 1,500m SILVER

Paul Erwood Senior Boys  1,500m SILVER

Senior Girls 4 x 100m Relay SILVER

Natalie Jowett, Nicole McDermott, Charlotte Beckett, Marika Reed

Natalie Jowett Senior Girls 100m BRONZE

Gemma Turtle Senior Girls 3,000m BRONZE


2003 SHEFFIELD

Stephanie Wilson Inter Girls 1,500m GOLD

Nicole McDermott Senior girls 100m GOLD

Rachel Gibbens Senior Girls Pole Vault SILVER


2002 NOTTINGHAM

Craig Pickering Inter Boys 100m GOLD

Inter Boys 4 x 100m GOLD 

Craig Pickering, Lee Shears, Larry Joseph, Chris Duck

Kieran McConnell Junior Boys Discus, SILVER

Gemma Turtle Inter Girls 3,000m SILVER

Marilyn Okoro Senior Girls 400m SILVER

Kadi-Ann Thomas Inter Girls 10om BRONZE


2001 EXETER

Chris Record Junior Boys Javelin GOLD

Rupert Gardner Inter Boys 400m Hurdles GOLD

Chris James Senior Boys Hammer SILVER

Inter Girls 4 x 100m Relay SILVER

Nicole McDermott, Kadi-Ann Thomas, Charlotte Beckett, Marilyn Okoro

Catriona Christie Inter Girls High Jump BRONZE

Junior Boys 4 x 100m Relay BRONZE

Craig Pickering, Lee Shears, Tin DeVletter ?


2000 SHEFFIELD

Nicola Sanders Senior Girls 400m Hurdles GOLD

Kadi-Ann Thomas Junior Girls 100m BRONZE

Emma Hunt Junior Girls 1,500m BRONZE

Daniel Leonard Inter Boys High Jump BRONZE

Junior Girls 4 x 100m Relay BRONZE

Nicole Mc Dermott, Kadi-Ann Thomas, Sam Morgan, Charlotte Beckett


1999 BURY ST EDMONDS

Catriona Christie Junior Girls High Jump GOLD

Nicola Sanders Senior Girls 400m Hurdles GOLD

Chris James Inter Boys Hammer SILVER


1998 EXETER

R Kidner Senior Boys Hammer GOLD

Nicolas Sanders Inter Girls 300m SILVER


1997 SHEFFIELD

K Palmer Inter Girls 300m GOLD

M Paice Junior Boys High Jump SILVER

R Kidner Inter Boys Hammer SILVER

Christina Radon Senior Girls 3,000m BRONZE 


1996 SHEFFIELD

R Kidner Inter Boys Hammer GOLD


1994 TELFORD

Laurie Thorne Senior Girls 200m GOLD

Peter Zdanowski Inter Boys Long Jump BRONZE

B Gilbert Junior Boys Discus BRONZE


1992 HULL

C Slater Junior Boys 400m GOLD


1990 DERBY

Emma Beales Senior Girls Discus BRONZE

4 X 100m Junior Boys BRONZE


1988 YEOVIL

Emma Beales Junior Girls Discus GOLD


1987 BIRMINGHAH

Alison Thorne Junior Girls 200m BRONZE

S Douglas Senior Girls 400m SILVER


1986 PORTSMOUTH

S Douglas Senior Girls 400m BRONZE

B Nash Junior Boys Shot GOLD


1985 HULL

A McMurray Inter Boys Long Jump GOLD

A Gomersall Inter Boys Triple Jump BRONZE

R Joseph Senior Boys Discus BRONZE


1984 THURROCK

W Steadman Junior Boys Hammer BRONZE

D Gomersall Inter Boys Triple Jump BRONZE







 









2018

image85